Kök hücre PRP (Platelet Rich Plasma) tedavisi

Kök hücre mantığından yola çıkan PRP (Platelet Rich Plasma) yöntemi, vücut çatlakları, güneş lekesi, saç dökülmesi, kırışıklık, cilt yenileme, yara izi ve sivilce izleri tedavisinde kullanılmaktadır.PRP tedavisi, hastanın kendi kanı alınarak, 8 dakika boyunca 3000 devir/ dakika santrifüj edilir. Santrifüj sonucu, kırmızı kan hücrelerinden ayrışan plazma kısmı, mezoterapi yöntemi ile cilde uygulanır. PRP tedavisinde elde edilen bu plazma yoğun trombosit (pıhtı hücreleri) ve lökositler (beyaz kan hücreleri) mevcuttur. Aktive olmuş trombositler ve lökositler büyüme faktörleri salgılar. PRP yönteminde, büyüme faktörleri kök hücrelerin göçünü ve çoğalmasını tetikler.

Trombositler vücudumuzdaki hasar görmüş dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan büyüme faktörlerini yapısında barındıran kan bileşenleridir. Dokularda herhangi bir hasar oluştuğunda kanımız trombositleri bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır, PRP uygulamasının amacı ise bu hedef dokuya kan dolaşımı ile birlikte taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda trombositi verebilmektir. Bu sebeple hasar görmüş dokuların onarımı da hızlı ve güçlü bir şekilde başlayarak daha çabuk sonuçlanır, çünkü PRP ile elde edilen trombositlerin yoğunluğu kandakinden yaklaşık 4 kat daha fazladır.

PRP uygulaması otolog dur, yani hastanın kendi kanı alınıp yine kendisine verilmektedir, dolayısıyla başta HIV, hepatit gibi herhangi bir bulaşıcı hastalığın kişiye bulaşması kesinlikle söz konusu değildir. Kullanılan materyale hastanın kendi kanının dışında bir şey eklenmemesi sebebiyle yapılan bu uygulama güvenilir olarak değerlendirilebilir. Kan tamamen kapalı ve steril tüplerin içine alınmaktadır, herhangi bir bulaşma riski de taşımamaktadır.

Böylece dokuda yenilenme meydana geldiği düşünülmektedir. Bu yöntemin en önemli avantajı hastanın kendi kanından elde edilmiş olması ve alerji riski taşımamasıdır.

DOKTORLARIMIZ
Doktor ara: