Duymayan Genç kalmasın!

01.01.2015

Duymayan Genç kalmasın!

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artan cep teflonları Mp 3 Çalar ve Walkman kulaklıklarıyla müzik dinleme alışkanlığı Duyu kaybına neden oluyor bu konuda özellikle gençlere uyarıda bulunan Kulak burun boğaz uzmanı Dr Elif karalı kulakların uzun süre yüksek sese maruz kalmasının kalıcı bir duyu kaybına sebep olabileceğini belirtti.

Özellikle gençlerin kullandığı Mp 3 çalar Walkman ve cep telefonların dan, kulaklıkla müzik dinleme alışkanlığı kulaklara zarar veriyor.Bu konu da özellikle gençlere bir uyarıda bulunan Hayri Sivrikaya Hastanesi Kulak burun Boğaz uzmanı Dr. Elif Karalı Kulağın uzun süre yüksek sese maruz kalmasının işitme kaybına yol açacağını bu işitme kaybının başlangıçta geçici olacağını fakat bir süre sonra kalıcı olabileceğini belirti.12-19 yaş grubunda son dönemde kulaklıkla yüksek ses müzik dinlemeye bağlı işitme kayıplarının arttığını belirten Karalı “Gençlerin sesi çok fazla açmaması gerekiyor .Eğer Kulaklıktan gelen ses 90 desibeli geçiyorsa tehlike çanları çalıyor demektir.Yüksek sese sürekli maruz kalma söz konusu olursa kalıcı duyu kaybı da ortaya çıkar.”Dedi.

Karalı ayrıca Kulaklığın ses şiddetini direk kulak zarına, oradan da iç kulağa ve kulak sinirine yönlendirdiğini ve kulakta kalacak hasarların ilaç veya ameliyat ile tedavi edilemediğini vurguladı.

Dr Karalı son olarak kulak kepçesine takılan kulaklıkların kullanılması gerektiğini kulak içine giren kulaklıkların zararlı Olduğunu ve bu tür kulaklıklarla uzun süre cep telefonu ile konuşmanın da tehlikeli olduğunu belirtti.

Haber:Ozan ERDOĞAN

DOKTORLARIMIZ
Doktor ara: