ESWL Taş Kırma Ünitemiz hizmet vermeye başlamıştır

01.01.2017

ÜROLOJİ KLİNİĞİ
ÜRİNER SİSTEM TAŞLARININ ESWL İLE AMELİYATSIZ TEDAVİSİ
 
Özel Hayri Sivrikaya Hastanesi'nde böbrek ve idrar yolu taşları için Taş kırma (ESWL) Ünitemiz hizmete açılmıştır.
 
ESWL vücut dışında gönderilen şok dalgalarının idrar yolu ve böbreklerdeki taşlar üzerine hedeflenmesi ile bu taşların kırılmasını sağlayan bir yöntemdir. Dünyada Yirmi yılı aşkın süredir kullanılan bu yöntemin diğer tedavi seçeneklerine ( açık ameliyat ve endoskopik yöntemler ) göre önemli avantajları vardır.
 
Bu avantajlar;
-Genel anestezi gerektirmemesi,
-Vücutta kalıcı hasar bırakmaması,
-Vücut dışında uygulanabildiği için iş ve güce mani olmamasıdır.
 
Saygı değer hastamız, ESWL ( Taş Kırma ) işlemi hakkında hazırladığımız bu bilgilendirme formunu lütfen dikkatlice okuyunuz. Burada cevabını bulamadığınız sorularınız olursa lütfen bize sorunuz.
 
ESWL İle Taş Nasıl Kırılır?

Kırma cihazı, vücut dışından dağınık olarak gönderdiği ses dalgalarını taş üzerine odaklar. Taş üzerinde çakışan ses dalgaları şok etkisi oluşturur. Ritmik olarak tekrarlanan bu şok taşı parçalar.

Taşlar Nasıl Düşer ?

Taş parçaları idrar yolundan geçerek düşerler.

Ağrım Olur mu ?

İşlem sırasında ses dalgalarının şok etkisi ağrıya neden olabilir ve ağrı kesici uygulamak gerekebilir. Kullanılan ilaçlar; deri döküntüsü, alerjik tablo , solunum sıkıntısı, uyku hali, terleme ve bulantı yapabilir. Bu ilaçlar kullanıldığı takdirde o gün araç kullanılmaması gerekir.

İşlem bana zarar verir mi ?

Şok dalgaları ; böbrekte küçük kanama odaklarına , tansiyon yükselmesine, idrara protein geçişine , idrarda kanamaya ve kalp ritim bozukluğuna yol açabilir.Bütün bunlar geçici olup ciddi sağlık problemlerine yol açmaz.ESWL tedavisi nadiren böbrek etrafında kan toplanmasına ( hematom ) neden olabilir, ancak çoğu müdahale gerekmeden kendiliğinden dağılır.

Kaç seans gerekir ?

Büyük olan ya da zor ve yavaş kırılan taşlarda taş küçülene dek 3-15 günlük aralarla seanslar tekrarlanır. Seans sayısı taşın cinsine ve büyüklüğüne göre değişir.

Başka bir tedavi seçebilir miyim ?

Böbrek taşı tedavisinde , diğer tedavi yöntemleri ( endoskopi ve ameliyat ) ile kıyaslandığında ESWL ‘nin hastaya en az zarar veren etkin ve ekonomik bir tedavi yöntemi olduğu açıktır.Uygun hastalarda ilk tercih mutlaka ESWL olmalıdır.

Taş kırım öncesi ne yapmalıyım ?

Randevuya mutlaka aç geliniz.Mümkünse randevu günü sabah banyo yapınız.Bu mümkün olmazsa müdahale yapılacak vücut bölgesini sabunlu bez yada alkollü pamukla temizleyiniz.

Kan sulandırıcı ilaç alıyorsanız , kalp piliniz varsa , gebelik şüphesi varsa mutlaka bunu hekiminize bildiriniz.Hekiminiz herhangi bie tetkik istemişse yaptırmayı unutmayınız.

Taş kırma sırasında nelere dikkat etmeliyim?

Taş kırma odaklandıktan donra kesinlikle hareket etmemeli, vücut pozisyonu değiştirilmemelidir.( Şut odağı kayar tedavi başarısız olur )

Taş kırma sonrası yapmam gerekenler nelerdir ?

İl gün istirahat ediniz.İdrarınızda kanama , tedavi uygulanan bölgede ağrı olabilir, endişelenmeyiniz.Bol su için , sıcak tatbik edin ve verilen reçeteyi uygulayınız.İlk günden sonra bedensel hareket yapınız. ( özellikle ip atlama veya koşma tavsiye edilir. )

İdrarınızı mutlaka bir kaba alarak taş dökme sürecini kontrol ediniz ve büyük taş parçalarını analiz yaptırmak üzere saklayınız.

DOKTORLARIMIZ
Doktor ara: